Monika Kowalczyk

Monika Kowalczyk

Urodziłam się w 1994 roku w Lublinie. Działalnością teatralną zajmuję się od kilkunastu lat. Jak to się zaczęło? Pewnego lata mama zapisała mnie (bez mojej wiedzy) na półkolonie artystyczne dla dzieci. Byłam bardzo niezadowolona z faktu, że ktoś zabierze mi cenny wakacyjny czas i jeszcze będę musiała coś robić (straszne). Jednak już pierwsze zajęcia dały mi do zrozumienia, że kocham teatr. Zostałam więc aktorką Teatru Puk – Puk funkcjonującego w Miejskim Ośrodku Kultury w Świdniku (reż. Katarzyna Marjasiewicz). Do tej pory zagrałam w 10 premierowych spektaklach tego teatru. Przez krótki czas byłam także członkinią Teatru Enigmatic działającego przy KUL-u. Od niedawna angażuję się zaś w przedsięwzięcia Teatru Bez Maski. Udzieliłam mojego głosu jednej z głównych bohaterek słuchowiska dla dzieci „Tańcobajki. Smoki, damy i rycerze”. Na koncie mam też nawet napisane w zamierzchłych czasach dwie krótkie sztuki (skoro małe, więc może bardziej sztuczki) teatralne dla dzieci.

Studiowałam filologię polską na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II, gdzie szczególnie bliska była mi Katedra Dramatu i Teatru – właśnie tam pod opieką wspaniałej pani dr hab. Anny Podstawki obroniłam prace licencjacką i magisterską – obie ściśle związane z teatrem i dramatem.

Moją drugą pasją – a teraz również i życiem – jest muzyka. Od 4 roku życia aktywnie działam na tym polu. Udało mi się zdobyć liczne tytuły laureatki ogólnopolskich konkursów piosenki, m.in. Grechuta Festival Kraków 2011 (III miejsce) czy 46. Fama GAZ-SYSTEM Terminal Sztuki Świnoujście 2016 (Nagroda im. Andrzeja Jakóbca w kategorii Muzyka). Od 2015 roku piszę piosenki i koncertuję z autorskim materiałem. W 2017 roku wydałam płytę „Piosenki”, a w ostatnich latach dzięki współpracy z wytwórnią MTJ powstały single „Te twoje sukienki”, „Wołam” i „Pszczoły”

Copyright