Pilecki.Raport

Pilecki.Raport

W spektaklu mówimy słowami Pileckiego. Powracamy do wydarzeń przerażającego Oświęcimia. Wnikamy w powykrzywiane człowieczeństwo, brutalnie dotknięte zdziczeniem. Za wszelką cenę trwamy przy resztkach wrażliwości, nie popadając w nieczułą bierność i pozbawioną przyszłości obojętność. Trzymamy się człowieka, mimo że od niego (jego bezdusznej postaci) właśnie chcemy uciec jak najdalej.

Spektakl to wędrówka w przeszłość. Ale im głębiej się cofamy, tym bardziej rysujemy smutny obraz dzisiejszego świata – tych miejsc, w których brat zabija brata, w których następuje podział na tych co żyć mogą i na tych co żyć nie powinni, w których śmierć przychodzi bez słów, nocą, metodycznie zabierając niewinnych.

Spektakl Pilecki. Raport. to świadectwa przeżycia nadziei w człowieku poddanym promieniowaniu nienawiści i okrucieństwa, to krzyk wiary w ludzką czułość, dobro i współodczuwanie. To opowieść o bohaterze. O Witoldzie Pileckim. O jego sile i poświęceniu.

Muzyka w tym spektaklu powstaje na żywo, wraz z rozwojem historii. Jest po części improwizowana. Poddaje się opowieści, ale jednocześnie ją kształtuje, a nawet prowadzi. Jest to rzeczywiste współtworzenie, współodczuwanie i dotknięcie niepowtarzalności.

Linki:

https://radio.lublin.pl/2020/03/pilecki-raport-wyjatkowy-spektakl-teatru-bez-maski/

https://kulturalnywschod.pl/spektakl-pilecki-raport/

https://lubelski.pl/dramatyczna-opowiesc-o-auschwitz-w-domu-kultury-lsm/

Copyright